Chyba się zgodzisz, że prawdziwi ogrodnicy-amatorzy nie przestaną karmić roślin domowych zakupionymi produktami. W walce o piękno i zdrowie kwiatów wszelkie metody są dobre. Ktoś w tej branży polegał na mleku, podczas gdy inni używają amoniaku. Postanowiłam zrobić bardziej ekstrawagancką sztuczkę.
W klasie mojego najmłodszego synka na parapetach jest prawdziwy ogródek. Rośliny o różnych kolorach rosną jak w tropikach. Początkowo myślałam, że rośliny mają bardzo sprzyjający klimat. W rozmowie z nauczycielką przeżyłam prawdziwy szok. Okazuje się, że najlepszym sposobem na uprawę dżungli jest stosowanie pasty do zębów do odżywiania roślin.
Dlaczego pasta do zębów odżywiająca rośliny to najlepsza opcja
Producenci past do zębów chwalą swój produkt za wysoką zawartość wapnia i fluoru. Ale te makroskładniki odżywcze są korzystne nie tylko dla naszych zębów, ale także dla roślin.
Karmienie kwiatów roztworem pasty do zębów to profilaktyka przeciwko chorobom grzybiczym i pleśni. Nawiasem mówiąc, taki przydatny roztwór można również wykonać z proszku do zębów.
Regularne karmienie roztworem pasty do zębów sprawia, że rośliny są nie tylko zdrowsze, ale i jaśniejsze. Stają się bujne, liście są nasycone kolorem, suche plamy znikają.
Jak przygotować roztwór
Aby przygotować taki roztwór, będziesz potrzebować najtańszej pasty do zębów i 1 litra ciepłej wody. Wyciśnij ćwierć tubki pasty do pojemnika z płynem. Mieszaj łyżką, aż nie pozostaną żadne grudki. Pasta do zębów jest szczególnie przydatna do karmienia roślin w fazie kwitnienia.
Aby przygotować roztwór proszku do zębów, dodaj 2 łyżki proszku do pół szklanki wody. Dodaj tam 2 łyżki przesianego popiołu drzewnego i 1 łyżkę siarczanu miedzi. Zalej tę masę 1 litrem ciepłej wody. Wymieszaj i podlej rośliny.
Kiedy należy podkarmiać rośliny
Roztwór z proszku lub pasty do zębów należy dodawać latem i wiosną. Wtedy roślina jest w fazie kwitnienia. Aby efekty były widoczne, należy na jedną roślinę wlać około 10 litrów roztworu (oczywiście nie jednorazowo). Ten środek na bazie fluoru może nawet zwalczyć zgniliznę korzeni. Po podlaniu „pacjenta” przez kolejny tydzień nie należy podlewać gleby.
Dla których roślin takie karmienie nie jest odpowiednie
Pomimo wszechstronności tego nawozu, w niektórych przypadkach pasta do zębów do odżywiania roślin nie jest odpowiednia. W końcu roztwór nie tylko nasyca glebę pożytecznymi makroskładnikami, ale także zwiększa jej kwasowość. Nie wszystkie rośliny są w stanie rosnąć w takich warunkach. Przykładami są azalia i gardenia.
Nie sprawdziłam jeszcze, czy pasta do zębów jest skuteczna w odżywianiu roślin. Ale rośliny w klasie mojego dziecka kwitną jak w dżungli. Oko się raduje, energia się poprawia, a powietrze staje się czystsze. Mam nadzieję, że także w moim domu zapanuje taka sprzyjająca atmosfera.
Główne zdjęcie: sovkusom.ru