Nigdy nie interesowałam się Wolterem, francuskim poetą i filozofem, ale przyjaciel poradził mi, żebym przeczytała "Cezara", "Brutusa" i "Światowca"... Nie, nie pochłaniałam książek do czwartej nad ranem, szczerze mówiąc, nie byłam nawet pod wrażeniem. Nasza polska literatura jest mi bliższa.

Ale cytaty Woltera uważam za zachwycająco mądre. Jednak, aby zrozumieć ich istotę, trzeba już mieć jakieś doświadczenie życiowe.

Przez pierwsze 20-25-30 lat życie wydaje się takie samo, ale po pięćdziesiątce zaczynasz myśleć jaśniej i łatwiej patrzeć na rzeczy. To prawda, jest już za późno, aby zmienić coś w swoim przeznaczeniu. I nazywamy doświadczeniem nasze błędy, których nie można już naprawić.

Przejdźmy jednak do myśli Woltera:

Bez wielkich przeszkód nie ma wielkich osiągnięć.

Im bardziej życie ci dokopie, tym bardziej chcesz mieć do niego pretensje. Ludzie żyją dobrze, są niezmiernie szczęśliwi, dlaczego ja nie mogę? Dlaczego zawsze muszę coś rozwiązywać, dostosowywać się, negocjować?

I dopiero po 20 latach takiego niespokojnego, szalonego, burzliwego życia zdajesz sobie sprawę, że nigdy nie stałbyś się tym, kim się stałeś. I dziękujesz za wszystkie wyzwania, które stanęły ci na drodze. One rzeczywiście czynią człowieka silniejszym.

Spróbuj zmienić siebie, a zdasz sobie sprawę, jak nikłe są twoje szanse na zmianę innych

Ile jest książek na temat NLP, myślicie, że naprawdę działają? Oczywiście, że nie. Człowieka może zmienić tylko czas i okoliczności, które naciskają tak mocno, że są gotowe złamać kręgosłup. A manipulacje ze strony bliskich to strata czasu.

Jeśli przyjaciółki narzekają mi, że ich mężowie nie są w stanie zarobić milionów lub kierować dużym biznesem, zawsze mówię: na co czekasz, sama spróbuj. Z reguły ta tym temat się kończy.

Nie można poprosić choinki, by stała się drzewkiem pomarańczowym.

Wolność nie jest czymś, co jest ci dane. To coś, czego nie można ci odebrać.

Bardzo mądre zdanie, które ma zastosowanie zarówno w wielkiej polityce, jak i w życiu prywatnym.

Ludzie, popadając w zależność, składają swój honor, wolność i godność u stóp innych ludzi. A potem szczerze się zastanawiają: "Dlaczego nie noszą mnie na rękach?".

Nigdy nie żyjemy, a jedynie mamy nadzieję żyć.

Wydaje mi się, że Nirwana dla współczesnego człowieka to umiejętność kochania dzisiejszego dnia. Nie chodzenie do nudnej pracy, żeby starczyło na jedzenie, nie mieszkanie z osobą, która codziennie cię wkurza, nie samotne wychowywanie dzieci.

Stwórz życie tak, abyś mogła cieszyć się nim już dzisiaj.

Nie ma przypadków - wszystko na tym świecie jest albo próbą, albo karą, albo nagrodą, albo zapowiedzią.

Wciąż nie mogę się zdecydować w tej kwestii. Wydaje mi się, że życie jest nieprzewidywalne i chaotyczne. A my w nim jesteśmy nic nieznaczącymi drobinkami kurzu podlegającymi ruchom Browna.

Albo wydaje mi się, że wszystko jest dla nas idealnie skalibrowane - dokąd pójdziemy, kogo spotkamy, a nawet jaką decyzję podejmiemy.

Jednak Wolter ma rację, to, co czasami bierzemy za strach, jest dobre, miłość jest próbą, a duże pieniądze mogą wcale nie być szczęściem, a karą.

Główne zdjęcie: youtube