Czasami jestem zaskoczony tym, jak trafne są frazy poetów, filozofów i mędrców, które zostały wypowiedziane kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat temu.

Jak wiele rzeczy zostało napisanych przez wielkiego Omara Chajjama!

W jego słowach jest prawda, której należy słuchać, mądrość sprawdzona przez lata.

Chcę porozmawiać trochę o tym, jak wszyscy czasami popełniamy błędy w wyborze naszego środowiska. Ilu z was zostało zdradzonych i oszukanych przez kogoś, od kogo wcale się tego nie spodziewaliście?

Po zdradzie niektórzy ludzie zamykają się w sobie, nie dopuszczając nikogo innego do swojej duszy, nie chcą i boją się zaufać komukolwiek; inni nadal ufają ludziom, tylko bardziej ostrożnie; a niektórzy wybaczają zdrajcom.

Dzieje się tak z różnych powodów. Ktoś wierzy we wszystko, co dobre i ma nadzieję, że ludzie się zmienią; inni wierzą w obietnice i ulegają prośbom o przebaczenie.

Ale czy przebaczenie jest tego warte? Pamiętasz przecież, co dzieje się po tym, jak uwierzysz temu, kto cię zdradził, masz nadzieję, że się zmienił? Najczęściej osoba ta zdradza ponownie. Oczywiście są bardzo rzadkie wyjątki, ale życie pokazuje, że bardzo często, prawie zawsze, człowiek żałuje, że ponownie uwierzył i rozumie, że konieczne było zerwanie wszelkich więzi ze zdrajcą, zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości ludzie się nie zmieniają, ale jest już za późno i został ponownie zdradzony.

Omar Chajjam twierdził, że nie należy wybaczać zdrajcom:

Odganiaj przyjaciół, którzy raz zdradzili.

Kto zdradził raz, zdradzi dwa razy.

A są też tacy ludzie, których należy unikać i w ogóle nie wpuszczać do swojego życia, nie zbliżać się do nich, nawet jeśli dopiero co ich poznaliśmy.

Nie słuchaj ludzi, którzy dużo obiecują,

Zazwyczaj nie spełniają obietnic.

To znowu światowa mądrość i doświadczenie wielu z nas. Ci, którzy pięknie mówią, najczęściej nie są gotowi na poważne czyny. Wielkie czyny są zwykle dokonywane w ciszy, a nie obwieszczane światu. A za obietnicami często nie idą żadne czyny. Czy warto więc nawiązywać kontakt z takimi elokwentnymi ludźmi? Ile czekać na działanie z ich strony?

Mędrzec pisał też wiele o miłości. Odwzajemnionej i nieodwzajemnionej.

I tej drugiej akurat radzi unikać, a nie cierpieć z jej powodu.

I nie szukać miłości tam, gdzie nie ma odpowiedzi.

W miłości jest dwoje, nie ma innych wątków.

Dotyczy to nieodwzajemnionej miłości i takich związków, w których pojawia się trzecia osoba.

Musisz odejść. Jeśli dwoje ludzi się kocha, to jest wystarczająco oczywiste, nie ma żadnych wątpliwości. A jeśli ktoś nie ma uczuć, to nie należy próbować ich rozbudzać. To jak ogień z iskry. Jeśli tam jest, zapala się. A jeśli próbujesz go rozpalić przez długi czas bez powodzenia, czy to w ogóle ma sens?

A jeśli ktoś cię rzucił, powiedział, że się odkochał, nie próbuj na siłę tego naprawiać, nie rań siebie i drugiej osoby. Odpuść, a wtedy, być może, spotkasz cię coś lepszego i dasz szansę komuś, kto cię wcześniej kochał.

O wiele łatwiej i lepiej jest słuchać rad mądrych ludzi, niż uczyć się na własnych błędach.

Główne zdjęcie: youtube