"Twarz banknotu 100-dolarowego" - Benjamin Franklin urodził się ponad 300 lat temu, ale jego rady dotyczące obchodzenia się z pieniędzmi są bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

Urodzony w angielskiej rodzinie imigrantów, mały Benj był 15 dzieckiem z całej gromady 17. Jego rodzina nie miała środków, aby zapewnić swoim dzieciom dobry start w życie. Przyszły wynalazca piorunochronu, dyplomata i "ojciec" Konstytucji Stanów Zjednoczonych często głodował i zatrzymywał się w przypadkowych kwaterach. Ukończył tylko dwie klasy szkoły, ponieważ jego ojciec nie miał pieniędzy na edukację.

Człowiek, który "sam się stworzył". Amerykanie uwielbiają tę definicję. Daje im to powód do nadziei, że każdy zasługuje na lepsze życie, najważniejsze jest przezwyciężenie strachu przed przyszłością i ciężka praca.

W tym artykule zebrałam 9 porad Benjamina Franklina, które pomogą ci przemyśleć swoje poglądy na temat dochodów, wydatków i oszczędzania pieniędzy.

Przestań wydawać

Jeśli kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, prędzej czy później będziesz musiał sprzedać rzeczy, których potrzebujesz.

Istnieje pewna kategoria ludzi, którzy wierzą, że pieniądze trzeba wydawać. Tylko ich ciągły ruch, zaspokajanie naszych najpilniejszych potrzeb pociąga za sobą wzrost dochodów. Warto o czymś pomarzyć i nagle dostajemy premię. Ale trzeba pamiętać o tym, że trzeba mieć coś odłożone, bo nagle przyjdzie siła wyższa, która całkowicie opróżni portfel.

Pieniądze nie powinny leżeć i się kurzyć, należy się nimi cieszyć - mówią ludzie.

Ale prawda jest taka, że ci ludzie kupują 90% rzeczy, których nie potrzebują, rzeczy, bez których tak łatwo się obejść. Ale dlaczego? Ponieważ nie wiedzą, jak zapewnić sobie rozrywkę w inny sposób. Muszą coś kupić.

Tak właśnie mówi o tym Franklin:

Wielu ludzi myśli, że kupują przyjemność. W rzeczywistości sprzedają się jej.

Uważaj także na małe, niepotrzebne wydatki, ponieważ niewielki wyciek może zatopić wielki statek.

Niektórzy ludzie zapisują swoje wydatki. Ale to mozolne zadanie siedzieć nad notatnikiem i pamiętać każdy zakup, sprawdzać rachunki ze sklepu. Obecnie istnieje wiele aplikacji mobilnych, które podsumowują wszystkie wydatki z karty bankowej. W ciągu roku gromadzą się imponujące liczby, ale jakość życia się nie zmienia. Musimy popracować nad tą kwestią.

Co zrobić?

Zastąpić jedną przyjemność inną. Zamiast zakupów - sport, spacery, czytanie, oglądanie filmów. Przejdź na dietę finansową.

Istnieją dwa sposoby, aby być szczęśliwym: zwiększ swoje środki lub zmniejsz swoje pragnienia. Jeśli jesteś mądry, zrobisz obie rzeczy jednocześnie.

Wiele osób będzie teraz wzburzonych - w takim razie po co pracuję, skoro na nic mnie nie stać? Ale przecież nie pracujesz na kupę śmieci, które za kilka miesięcy lub lat trafią do kosza, prawda?

Ten artykuł może nie być dla wszystkich. Niektórzy z was, drodzy czytelnicy, mądrze trzymają się swojego budżetu. Ale wśród moich znajomych są tacy, którzy łatwo „łapią się” na wszelkiego rodzaju promocje, wyprzedaże, sztuczki marketingowe, lgną do nich jak ćma do światła. Nie bez powodu Bolesław Prus napisał: „Człowiek jest jak ćma: na oślep rwie się do ognia, choć go boli i choć się w nim spali”.

Franklin wyraził myśl, która absolutnie nie jest popularna w naszych realiach, ale jak dla mnie jest genialna:

Ze wszystkich lekarstw najlepszy jest odpoczynek i abstynencja.

Nie przekraczaj granicy

Jeśli chcesz spać spokojnie, zabierz ze sobą do łóżka czyste sumienie.

Pieniądze i związane z nimi możliwości są kuszące, ale jest też druga strona medalu. Mój przyjaciel pracuje w policji i gdybyście tylko wiedzieli, ile chłopców i dziewcząt trafia na lata do więzienia z powodu chęci szybkiego wzbogacenia się, to złapalibyście się za głowę.

Cierpliwość i praca

Ten, kto potrafi być cierpliwy, jest w stanie osiągnąć wszystko, czego pragnie.

Kolejna niepopularna myśl. Jesteśmy przekonani, że praca powinna być wygodna i przyjemna, w przeciwnym razie nie powinniśmy spędzać tam całego życia. Ale proces rozwoju człowieka (nie fizycznego, ale zawodowego i intelektualnego) jest zawsze bolesny i wymaga szczególnej koncentracji zasobów wewnętrznych.

I jeszcze 2 mądre cytaty:

Kto jest dobry w znajdowaniu wymówek, rzadko bywa dobry w czymkolwiek innym.

Ci, którzy twierdzą, że pieniądze mogą wszystko, całkiem możliwe, że mogą zrobić wszystko dla pieniędzy.

Główne zdjęcie: youtube