Izraelska artystka Sigalit Landau dorastała na wybrzeżu Morza Martwego. Od dzieciństwa najbardziej słony zbiornik wodny na planecie zachwyca ją i fascynuje. Kiedy Sigalit zajęła się sztuką, sól stała się jednym z jej ulubionych materiałów do tworzenia dzieł sztuki. Najnowszym z nich jest niezwykła suknia ślubna. Sigalit Landau zanurzyła sukienkę w wodzie Morza Martwego na dwa lata, a po wyznaczonym czasie wyciągnęła z wody prawdziwe arcydzieło!
Izraelska artystka Sigalit Landau stworzyła już kilka prac wykorzystujących sól z Morza Martwego. Jej najnowszy projekt nosi tytuł „Salt Bride”. Dla niego dziewczyna zanurzyła suknię ślubną w wodzie Morza Martwego - i przygotowała się na czekanie.
Do stworzenia tego dzieła artystkę zainspirowała sztuka Roy Chen „The Dybbuk”, napisana w 1916 roku. Opowiada historię chasydzkiej dziewczyny, która ma poślubić mężczyznę z zamożnej rodziny, ale przenosi się do niej duch zmarłego kochanka.
Sukienka, którą Sigalit Landau wzięła do swojego projektu, całkowicie powtarza sukienkę bohaterki, którą nosiła podczas spektaklu „The Dybbuk” w 1920 roku. Po zanurzeniu sukienki w morzu Sigalit regularnie odwiedzała to miejsce, obserwując, jak kryształy soli ją pokrywają.
Zdaniem artystki ta przemiana miała stać się symbolem drogi, którą podąża bohaterka „The Dybbuk”, a także jej własnego związku z Morzem Martwym. Jednak projekt zaczął się rozwijać niezupełnie tak, jak planowała Sigalit...
„Z roku na rok coraz więcej dowiadywałam się o tym niesamowitym miejscu, położonym pod powierzchnią oceanów” - mówi Sigalit Landau. - Żyje tu magia, generująca nowe eksperymenty, pomysły, spostrzeżenia. To tak, jakbyś spotykał się z zupełnie inną kulturą i pojęciem czasu, będąc na innej planecie ”.
Sigalit mniej więcej wiedziała, jak będzie wyglądać sukienka po 2 latach w słonej wodzie. Całkowicie zostawiła proces na łasce żywiołów, nie próbując ingerować.
Największym zaskoczeniem dla artystki był ogromny ciężar jej nowej pracy, która ze względu na liczne kryształki soli stała się dużo cięższa. Aby wyciągnąć sukienkę z wody, konieczne było wezwanie specjalnego sprzętu.
Arcydzieło, które powstało w ten sposób, jest teraz prezentowane w London Museum of Modern Art w ramach wystawy „Salt Bride”.
Główne zdjęcie: lamp.im