Czasami badania dotyczące historycznych artefaktów zaczynają się dość niespodziewanie. Tak właśnie stało się w Hiszpanii, gdzie skarb epoki rzymskiej został odnaleziony nie dzięki wysiłkom archeologów i historyków, ale dzięki wysiłkom... zwykłego borsuka! Przeczytaj więcej w naszym nowym artykule.
Jaskinia La Cuesta de Bercio znajduje się w prowincji Asturia, w pobliżu hiszpańskiego miasta Grado. To tam w kwietniu 2021 roku znaleziono skarb, który się składa z 209 monet. Nikt nie podejrzewał, że tam można było znaleźć te monety.
Mężczyzna o imieniu Roberto Garcia spacerował niezbyt daleko od własnego domu, gdy zobaczył w ziemie te monety. Od razu trafnie ocenił to, jak ważne są te rzeczy, więc ich nie dotykał, a tym bardziej nie zabierał. Skontaktował się z naukowcami.
Naukowcy, którzy przyjechali, byli zdumieni znaleziskiem. Zespół archeologów stwierdził, że Roberto odkrył coś starożytnego, ale nie zdawał sobie sprawy, że chodzi o monety rzymskie.
Monety, zgodnie z wnioskami naukowców, pochodzą z III-V wieku. Większość tych monet przywieziono do tych miejsc z Antiochii, Konstantynopola i Saloniki.
Na początku nikt nie mógł zrozumieć, w jaki sposób ten skarb może znajdować się na powierzchni. Główna wersja jest taka, że wykopał go borsuk: w tym czasie w Hiszpanii było zimno, zwierzęta musiały dużo kopać, aby zdobyć pożywienie
Najwyraźniej jeden z przedstawicieli tego gatunku postanowił poszukać pożywienia w pobliżu miejsc zamieszkania przez ludzi, ale znalazł nie owady czy korzenie, ale coś naprawdę wartościowego. Naukowcy żartobliwie sugerują, że po raz pierwszy borsuk przyczynił się do poznania przeszłości kraju.
Główne zdjęcie: lemurov.net