Słynny amerykański polityk, który żył ponad 200 lat temu, od dawna uważany jest za wzór przedsiębiorczości i roztropności. Dlatego też wciąż jest naśladowany przez wielu światowych liderów i biznesmenów.

Jeden z ojców założycieli Ameryki często powtarzał, że swój życiowy sukces zawdzięcza specjalnemu systemowi cnót, który sam wymyślił.

W ciągu dnia Franklin nosił w kieszeni plik karteczek, z których każda zawierała 7 kolumn (dni tygodnia) i 13 rzędów.

Każdy rząd zawierał jedną cnotę lub pożyteczny nawyk, który należało zrealizować w ciągu dnia.

W ten sposób Franklin zdołał zrobić kilka dobrych uczynków w ciągu dnia i zaznaczał je na karteczkach krzyżykiem.

Ten system cnót był doskonałym treningiem charakteru, siły woli i świetnym mechanizmem samorozwoju. Nie bez powodu jest nadal używany przez najbogatszych i odnoszących największe sukcesy ludzi.

Na czym więc polegała istota cnót Benjamina Franklina?

Lista 13 cnót polityka wyglądała następująco: Umiar, Milczenie, Ład, Postanowienie, Oszczędność, Pracowitość, Szczerość, Sprawiedliwość, Powściągliwość, Czystość, Spokój, Surowość cielesna, Pokora.

Franklin wierzył, że jeśli ktoś spróbuje przestrzegać tych zasad na co dzień, może stać się bardziej odporną, szczęśliwszą i bogatszą osobą. Jednak ironicznie zauważył, że każdy człowiek "musi mieć przynajmniej kilka wad, aby nie denerwować swoich przyjaciół".

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym przydatnym nawykom lub zasadom.

1. Spokój

Franklin był przekonany, że jeśli nie możesz zmienić danej sytuacji, nie powinieneś się nią martwić. Co więcej, odradzał martwienie się problemami, które można rozwiązać, ponieważ prędzej czy później można je zmienić. "Jeśli nie można czegoś naprawić, to nie należy tego opłakiwać" - mawiał.

2. Milczenie

Polityk uważał, że należy mówić tylko ważne rzeczy, które mogą przynieść korzyści jemu samemu lub innym. Marnowanie czasu na czczą gadaninę uważał za głupotę.

3. Oszczędność

Benjamin Franklin powiedział: "Ten, kto kupuje niepotrzebne rzeczy, w końcu sprzedaje to, czego potrzebuje" i miał sporo racji. wolał wydawać pieniądze tylko na rzeczy, bez których nie można się obejść. Rozrzutność, jego zdaniem, nie doprowadzi nikogo do dobrobytu.

4. Postanowienie

Ta przydatna zasada jest dziś powszechnie stosowana przez najbogatszych ludzi na świecie. Jeśli masz coś na myśli, nie musisz czekać na odpowiedni moment i długo planować. Najszybszą drogą do sukcesu jest zdecydowane działanie, a nie marzenia. "Jedno dzisiaj jest warte dwóch jutro" - powiedział Franklin.

5. Umiar

Powstrzymywanie się od złych nawyków i pobłażanie swoim słabościom Franklin uważał za przejaw siły woli. Nazywał silnymi ludźmi tych, którzy byli w stanie przezwyciężyć swoje złe nawyki i lenistwo. "Jedz nie do sytości, pij nie do upojenia" - radził. I dodał, że osoba, która jest pełna jedzenia, zwykle nie ma wystarczającej energii do jakiegokolwiek działania.

6. Powściągliwość

Cnota ta odnosiła się do kontrolowania negatywnych emocji. Franklin radził, aby nie doprowadzać konfrontacji do otwartej wojny, nie obmawiać przeciwników i nie żywić do nikogo urazy, nawet jeśli dana osoba na to zasługuje.

7. Pracowitość

"Kto żyje nadzieją, umrze głodny" - brzmi jeden ze słynnych cytatów Franklina. Polityk radził, aby nie "spoczywać na laurach", ale stale pracować, tylko wtedy można uzyskać wyniki.

8. Ład

Ten przydatny nawyk Franklin wykorzystywał do jasnego planowania wszystkich swoich spraw, a także utrzymywania porządku w rzeczach i dokumentach. Wtedy wydajność wzrosła kilkakrotnie!

9. Czystość

Uważał również, że utrzymywanie czystości ciała, ubrań i domu jest ważnym nawykiem. W czystym ciele czyste myśli!

10. Sprawiedliwość

Benjamin Franklin był przeciwnikiem niesprawiedliwych oskarżeń, kar i upokorzeń. Zawsze starał się kierować zasadami dobroci i sprawiedliwości w kontaktach z ludźmi o dowolnym statusie.

11. Szczerość

Cnota ta oznacza uczciwość i otwartość. Chociaż Franklin był politykiem, nie tolerował kłamstw i udawania. Jedną z jego zasad było: rób to, co mówisz i nikogo nie oszukuj.

12. Powściągliwość

Polityk uważał za konieczne powstrzymywanie swoich miłosnych impulsów i nie tracenie z ich powodu głowy. A jak pokazuje historia, największe problemy u mężczyzn zdarzały się właśnie z powodu namiętnej, szalonej miłości.

13. Pokora

Tępienie wszelkich przejawów pychy i próżności - to kolejna ważna pozycja na liście cnót Benjamina Franklina. Zalecał on naśladowanie Sokratesa i Jezusa.

Główne zdjęcie: storybox