Wiele współczesnych kobiet krytykuje patriarchat. Cały system, z jego zaletami i wadami, ale ja sama żyłam w patriarchacie. Mój ojciec był wojskowym i byłam przyzwyczajona do tego, że wszystko w naszym domu było uporządkowane i zgodne z ustalonym planem.

Nie, nie był typowym żołnierzem, który chciał, by w domu panowała taka sama atmosfera jak w koszarach. U nas po prostu panował porządek i dyscyplina. W gimnazjum zdałam sobie sprawę, jak infantylne potrafią być niektóre dziewczyny. Dlaczego tak się dzieje? Z powodu niewłaściwego wychowania.

Potem poznałam mojego przyszłego męża i moje podejście do życia bardzo mi pomogło. Ponieważ wybierałam osobę, którą będę kochać przez całe życie, bez możliwości popełnienia błędu. Natychmiast wyeliminowałam beznadziejnych romantyków, ponurych nudziarzy i narcystycznych gaduł.

Tak, z niektórymi z nich dałoby się nawet przyjemnie spędzić czas. Ale to nic poważnego. Taki związek to tylko kotwica, która ciągnie cię w dół. Dlatego wybrałam Mikołaja. Zgodnie z tym, czego się spodziewałam, zgadzaliśmy się w wielu sprawach. Uczciwie zarabiał pieniądze dla naszej rodziny, nie pił, nie imprezował. Szanował mnie i bardzo cenił. Wychowaliśmy dwójkę wspaniałych dzieci i daliśmy im wszystko, co było w naszej mocy.

Nawet teraz trudno nazwać mnie typową kurą domową. Interesuję się sztuką, polityką. Starałam się zaszczepić w moim synu i córce miłość do wszystkiego, co nowe i ciekawe. Ale oczywiście starałam się nie przesadzać.

Córka wyszła za mąż zaraz po ukończeniu studiów i wyprowadziła się. Najpierw do innego miasta, a potem do innego kraju. Zięcia znam bardzo dobrze i cieszę się, że dobrze im się układa. Obiecujący zawód, poważne podejście do życia - wszystko jest tak, jak powinno być.

Ale mój syn trochę utknął w martwym punkcie. Kto wie, może dlatego, że jest młodszy od siostry. Prawdopodobnie otrzymał trochę więcej miłości i uwagi niż jego siostra. Być może tak się po prostu stało. Takie ma podejście. To typ faceta, który odnajduje siebie, gdy jest już dojrzały.

W każdym razie, chcę opowiedzieć nie o rozwoju jego kariery, ale o tym, że stosunkowo niedawno, rok temu, postanowił się ożenić. Poznałam jego narzeczoną. Nie jest złą dziewczyną. Inteligentna, wysportowana. Było widać, że dba o siebie, ale zna umiar. W mojej opinii dobra partia. Ale jest pewien szczegół. Ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Trzyletniego synka. Myślisz, że jestem tylko zrzędliwą, złą kobietą, która nie chce, by jej własny syn był szczęśliwy? Wcale tak nie jest!

Rzecz w tym, że to nie koniec historii. Chodzi o to, że jej były mąż jest łajdakiem i nie chce zostawić swojej byłej rodziny w spokoju. Marysia, kiedy wyszła za mąż, była bardzo młoda. Tak naprawdę nic nie rozumiała w życiu. Zaczęła pracować w tej samej firmie co mąż, u jakiegoś wielkiego szefa, gdzie wszystkiego się nauczyła. Teraz zarabia całkiem nieźle i ogólnie finansowo dobrze jej się powodzi, ale tylko dzięki niemu. I tu należy dobrze się zastanowić.

Jej pierwszy mąż zaczął ją zdradzać wkrótce po ślubie, sytuacja znacznie się pogorszyła po narodzinach dziecka. Jednak kochał i nadal kocha swojego syna. Dlatego podczas rozwodu zawarli pewne porozumienie.

Marysia i dziecko mieszkają w nowym dwupiętrowym mieszkaniu w dobrej dzielnicy miasta. Ona nadal pracuje w jego firmie, a on nie płaci alimentów. Ale od czasu do czasu wysyła pieniądze na prezenty dla syna i inne drobiazgi. Według mnie to dużo pieniędzy. Tak to wygląda.

Oczywiście były mąż Marysi nie znosi mojego syna, co jest całkiem zrozumiałe. Kilka razy nawet zasugerował, że nie miałby nic przeciwko odebraniu dziecka. W jego rozumieniu, bez względu na to, kogo Maria znajdzie, nie będzie w stanie zaopiekować się dzieckiem jak przystało na prawdziwego ojca.

Gdzie był ten ojciec, kiedy był naprawdę potrzebny? No pewnie, z innymi kobietami. Ciągle miałam nadzieję, że Ignacy, mój syn, zmieni swoje poglądy i sympatie, zwłaszcza biorąc pod uwagę całą sytuację dotyczącą dziecka. Ale niestety, nie przeszkadza mu wychowywanie cudzego dziecka i ciągłe widywanie się z biologicznym ojcem.

Jak już wspomniałam, Ignacy jeszcze nie zdążył osiągnąć zbyt wiele. Oficjalnie pracuje, ma przeciętne zarobki, ale to wszystko. Nie ma co nawet zaczynać konkurować finansowo z byłym swojej ukochanej. Jako kobieta doskonale wiem, jak to jest gdy jest się z kim porównywać.

Być może Marysia rzeczywiście kocha Ignacego. Nawet jeśli to potrwa jedynie przez jakiś czas. Ale ostatecznie i tak wybierze bezpieczeństwo i dostatnie życie. Może nawet wróci do swojego byłego. Zwłaszcza że, o ile dobrze zrozumiałam, on wcale nie ma nic przeciwko temu.

Kobieta, która pracuje w firmie swojego byłego, która widuje go codziennie, która ma z nim dziecko, po prostu nie może postąpić inaczej. Niech dzisiejsza młodzież mówi, że to nie ma znaczenia i każda dziewczyna może robić co jej się podoba, natura zrobi swoje.

Kiedyś było ją stać na wiele rzeczy. A teraz ma zwyczajne życie, i to nawet z dzieckiem, które być może nigdy nie nazwie mojego syna tatusiem. Nie mówię o podróżach, prezentach i wszystkich innych przyjemnościach związanych z dostatnim życiem.

Z jednej strony zdaję sobie sprawę, że ich związek nie przetrwa. Ale nie mogę tego powiedzieć mojemu synowi. Z drugiej strony, Ignacy jest po uszy zakochany w swojej dziewczynie i jest gotowy wziąć ślub nawet jutro. Nie potrzebuje błogosławieństwa rodziców.

Ona też nie ma nic przeciwko. Przynajmniej na razie. Są młodzi, jeszcze nie potrafią wszystko dobrze przemyśleć. A ja od dziecka wiedziałam, że najważniejsze to myśleć o przyszłości. Do tego wyciągać właściwe wnioski dla siebie.

Krótko mówiąc, postawiłam synowi i synowej ultimatum: ona miała przestać pracować w firmie byłego męża, a syn miał zarobić na własne mieszkanie. A raczej na wkład własny, by wziąć kredyt hipoteczny. Na razie mieszkają u niej, ale powiedzmy sobie szczerze, Ignacy nie może czuć się tam swobodnie. Po pierwszej poważnej kłótni Marysia wyrzuci go z mieszkania bez najmniejszego problemu. Przynajmniej niech ma możliwość poradzenia sobie w dowolnej sytuacji. To moje błogosławieństwo.

Mam szczęście i chociaż mój syn jest temu bardzo przeciwny, nie może nic z tym zrobić. Całe szczęście, że nigdy nie ożeni się bez mojego błogosławieństwa. Ale nasze relacje są teraz dość napięte, nie wspominając o tym, jak moja synowa patrzy na mnie, kiedy się spotykamy - nie jest taka zadowolona.

To trwa już od roku i nie mam zamiaru się wycofać. Tak naprawdę nie mam innego wyjścia. Możesz myśleć o mnie cokolwiek tylko chcesz, ale nie chce, by mój syn miał taką rodzinę. Nie w zaistniałej sytuacji. Potem stanie się dorosły i może mi za to podziękować. To nie moja wina, że mam większe doświadczenie i rozumiem więcej, niż współczesna młodzież.

Główne zdjęcie: life