Zaskakująca rada Jobsa dla każdego, kto chce zmaksymalizować swój potencjał intelektualny.

Wszyscy dobrze wiemy, że oceny szkolne i to, jak mądry jesteś w prawdziwym życiu, to nie to samo. Dość często zdarzają się przypadki, gdy osoby, które ukończyły szkołę z idealnymi ocenami i dyplomem z czerwonym paskiem, nie odnoszą większych sukcesów w życiu codziennym. Ale jeśli stopnie akademickie i dyplom nie wystarczą, aby zrozumieć, jak mądra jest osoba, to w jaki sposób ludzie odnoszący największe sukcesy rozpoznają naprawdę inteligentnych ludzi, których można przyciągnąć do konkretnego projektu?

Jeff Bezos szuka możliwości dostosowania swojego umysłu do różnych okoliczności u nowych kandydatów, Elon Musk uważa, że ​​nie trzeba zbytnio patrzeć na dyplomy i certyfikaty, a zamiast tego trzeba sprawdzić, czy kandydat ma odpowiednie umiejętności. Cóż, Steve Jobs... jego podejście było zupełnie inne.

Legendarny współzałożyciel Apple opowiedział o tym, jak definiuje naprawdę mądrą osobę, w 1982 roku w wywiadzie dla Academy of Achievements. Jobs uważał, że prawdziwie inteligentną osobę można rozpoznać nie po dogłębnej wiedzy w jakimkolwiek obszarze działalności, ale po umiejętności tworzenia i nawiązywania między nimi nieoczekiwanych połączeń.

Im szerszy jest pogląd człowieka, tym głębszy jest on jako osobowość.

„Prawdziwie inteligentni ludzie są w dużej mierze zdeterminowani przez możliwość zobaczenia tego, co się dzieje - tak jakbyś wszedł na 80 piętro w budynku w środku miasta i stamtąd na nie patrzył. Podczas gdy inni ludzie bezskutecznie próbują wytyczyć ścieżkę między punktami A i B, używając niewygodnych papierowych map, widzisz całą ścieżkę przed sobą, widzisz ją w całości ”- powiedział Jobs w wywiadzie.

Jest to dość nieoczekiwana definicja inteligencji, ale prowadzi do całkowicie logicznego pytania: jak właściwie można rozwinąć umiejętność patrzenia na każdą sytuację z lotu ptaka - i czy w ogóle można to zrobić? Odpowiedź na to pytanie, jak uważał sam Jobs, jest dość prosta - wystarczy stać się intelektualnie wszystkożernym, odkrywając świat wokół siebie na wiele zwyczajnych, niezwykłych, a nawet nieoczekiwanych sposobów.

„Nie musisz zadowolić się takimi samymi doświadczeniami, jak wszyscy inni, w przeciwnym razie nawiążesz takie same więzi ze światem i ludźmi wokół siebie, jak oni, i nigdy nie zrobisz niczego naprawdę innowacyjnego. Jeśli więc chcesz pojechać do Paryża i zostać tam poetą przez kilka lat - proszę, jeśli Cię na to stać. Lub możesz wyjechać na kilka lat do jednego z krajów trzeciego świata - tę opcję bardzo polecam. Zakochując się w dwojgu ludzi na raz, przeżyjesz niezapomniane przeżycie. Cóż, powiedzmy, że Walt Disney brał LSD ”- powiedział Jobs.

I chociaż skazana na klęskę i zdezorientowana miłość, podobnie jak substancje psychodeliczne, może nie znajdować się w sferze zainteresowań, nadal możesz znaleźć coś, co jednocześnie przyczyni się do twojego rozwoju intelektualnego i nie będzie sprzeczne z twoimi zasadami i moralnością.

Uzasadnieniem podejścia Jobsa do rozwoju intelektualnego nie jest to, że konkretne doświadczenie życiowe lub wiedza mogą być dla ciebie szczególnie cenne, ale to, że połączenie pozornie niepowiązanych (i stosunkowo rzadkich) obszarów wiedzy może dać ci szersze i pełne spojrzenie na niektóre problemy i unikalne spostrzeżenia, które pomogą je rozwiązać. Na przykład istnieje dobrze znana historia o tym, jak czcionki ekranowe Apple zostały zainspirowane kursem kaligrafii, na który kiedyś uczęszczał Jobs.

Naukowcy zgadzają się z Jobsem

Nawiasem mówiąc, jeśli dobrze się nad wszystkim zastanowisz, to podejście jest dość logiczne i bardzo zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Jest mało prawdopodobne, abyś był w stanie wnieść do swojej pracy jakiś radykalnie nowy pomysł lub spojrzeć na niego z nieoczekiwanej perspektywy, jeśli masz takie same zainteresowania i doświadczenia życiowe, jak wszyscy twoi koledzy. Jednak wielu z nas traci z oczu ten prosty i oczywisty fakt, będąc tak pochłonięci rozwojem wiedzy i umiejętności w wybranej dziedzinie działalności, że wmawiamy sobie, że po prostu nie mamy czasu na zdobycie „niepotrzebnej” wiedzy.

Ale wiesz co? Skupienie się na jednej rzeczy może stać się barierą dla rozwoju Twojej inteligencji i kreatywności. Wyniki wielu badań wskazują na bardzo wyraźny związek między otwartością na nową wiedzę a naprawdę wybitną inteligencją.

W latach 60, kiedy naukowcy obserwowali grupę geniuszy, próbując dowiedzieć się, jakie cechy charakteru ich wszystkich łączą, odkryli, że wszyscy ci niesamowicie inteligentni i odnoszący sukcesy ludzie, od poetów po przedsiębiorców, byli niesamowicie otwarci na nowe pomysły, wiedzę i doświadczenia życiowe. A jeszcze inne stosunkowo niedawne badanie wykazało, że wysoki apetyt na nowe pomysły i doświadczenia koreluje nie tylko z wysoką inteligencją u młodych ludzi, ale także pomaga im radzić sobie ze związanym z wiekiem spadkiem inteligencji w starszym wieku - o ile oczywiście powstają nowe pomysły w kolejnych latach życia.

Steve Jobs nie zaprzeczył, że uwaga jest bardzo ważna, gdy próbujesz urzeczywistnić dobry pomysł, który już masz w głowie. Ale to nie znaczy, że za każdym razem, gdy przychodzisz do pracy, musisz ograniczać swoją ciekawość. Jeśli chcesz pozostać wystarczająco inteligentny, aby utrzymać te dobre pomysły, musisz stale pielęgnować otwartość intelektualną i szerokie zainteresowania.

Tylko ulegając ciekawości, która odwraca uwagę od tego, co wydaje się być w tej chwili najważniejsze, będziesz w stanie znaleźć to, na czym naprawdę warto skupić całą swoją uwagę.

Główne zdjęcie: cluber.com.ua