Japonia to kraj, który można podziwiać z wielu powodów. Jedną z nich są tradycje wychowywania dzieci.
Cały świat podziwia charakter Japończyków. Wszyscy wiemy, jak wytrwale pokonują nawet najbardziej potworne próby. Ci ludzie w żadnych okolicznościach nie tracą opanowania i poczucia wspólnoty. Są również znani z wielkiego szacunku dla innych i niesamowicie ciężkiej pracy.
Dotyczy to nie tylko dorosłych. Japońskie dzieci również bardzo różnią się od tych na Zachodzie. Są skromne i delikatne w zachowaniu. Są posłuszne i nigdy nie wpadają w histerię.
Japończycy cenią więzi rodzinne
To, co sprawia, że Japończycy są wyjątkowi, to bliskie więzi rodzinne między różnymi pokoleniami. Ta więź między seniorami i młodymi jest głębsza niż w jakimkolwiek innym zakątku świata. Osoby starsze są tu postrzegane jako źródło mądrości, które zasługuje na szczególną uwagę.
Z kolei osoby starsze okazują młodym ludziom dużo cierpliwości i miłości. Starsi Japończycy pełnią rolę mentorów, a nie krytyków czy katów. Dlatego połączenie między różnymi pokoleniami jest tak harmonijne.
Japończycy doceniają wszystkich swoich bliskich. Ale jednocześnie mają bardzo sztywne granice. Na przykład dziadkowie uważają za niedopuszczalne wzięcie odpowiedzialności za wychowanie dziecka tylko dlatego, że rodzice nie mają na to wystarczająco dużo czasu. Więzi pokrewieństwa w Japonii nie opierają się na wymianie usług, ale raczej na wierze, że wszystko na tym świecie ma swoje miejsce.
Wychowanie dzieci oparte na zrozumieniu
Większość rodzin w Kraju Kwitnącej Wiśni uważa, że rodzicielstwo powinno opierać się na wrażliwości i zrozumieniu. Podnoszenie głosu na dziecko jest potępiane tak samo, jak surowsze kary. Rodzice uważają, że unikając kary, uczą swoje dzieci, jak odnosić się do świata, szanując uczucia innych.
Jeśli dziecko jest wredne, mama i tata „karzą” je swoją dezaprobatą lub gestem. Pokazują, że takie zachowanie jest niedopuszczalne. Zazwyczaj używają zwrotów takich jak „skrzywdzisz go / ją” lub „skrzywdzisz siebie”, aby wskazać niewłaściwe zachowanie i jego konsekwencje.
Ta sama formuła dotyczy obiektów. Na przykład, jeśli dziecko zniszczy zabawkę, jego rodzice częściej powiedzą „spieprzyłeś” niż „zepsułeś ją”. Japończycy podkreślają znaczenie, a nie funkcjonalność obiektu. Dlatego dzieci od wczesnego dzieciństwa uczą się świadomego działania w każdej sytuacji i dbania o wszystko wokół siebie.
Wielki sekret: czas wolny
Wolny czas Japończycy spędzają z dziećmi. Nie postrzegają rodzicielstwa jako odrębnej działalności. Ważne jest aby nawiązany został silny kontakt.
Tak więc bardzo nietypowe jest wysyłanie dziecka do przedszkola przez matkę poniżej przed 3 rokiem życia. Wręcz przeciwnie, kobiety dosłownie wszędzie zabierają dzieci ze sobą. Ten fizyczny kontakt tworzy bardzo głęboki kontakt. Bliskość skóry matki również zbliża ich dusze do siebie. Ponadto bardzo ważne jest, aby matka w Kraju Kwitnącej Wiśni rozmawiała ze swoim dzieckiem.
Podobnie budowane są relacje z ojcami i dziadkami. W Japonii rodziny spotykają się regularnie na lunch lub kolację, rozmawiając i opowiadając sobie historie. Rodzinne historie przy stole często się powtarzają i w ten sposób zaszczepia się w dziecku poczucie tożsamości i przynależności, a także wagę komunikacji werbalnej.
Dlatego dzieci w Japonii rzadko robią sceny. Dorastają w środowiskach, w których prawdopodobieństwo wstrząsów jest zminimalizowane. Nie brakuje im też miłości. Widzą, że na świecie panuje pewien porządek i że każdy ma swoje miejsce. To daje im spokój ducha, sprawia, że są uważni i pomaga im zrozumieć to, że wybuchy emocji nie są konieczne.
Główne zdjęcie: kakao.im